Şoförlü Oto Kiralama Ankara

Sıkça Sorulanlar

1- İndirim yapar mısınız?
TİMAK OTO KİRALAMA web sitesindeki fiyatlar sayfasını sürekli güncellemektedir. Ayrıca müşteri profiline göre hazırlanmış ekstra indirim oranlarını TİMAK OTO KİRALAMA önceden belirlemiş ve istisnasız uygulamaktadır. Bunların dışında bir indirim söz konusu değildir.

2- Aracın deposunu nasıl teslim ediyorsunuz?
Aracın benzin durumu sözleşmeye kaydedilir ve dönüşte yaklaşık aynı miktar benzin iade etmeniz istenir.

3- Sözleşme oluşturulurken ne tür evraklar istiyorsunuz?
Geçerli kimlik ve sürücü belgesi dışında ayrıca, TC Kimlik Numaranız, adres, telefon bilgileriniz ve kredi kartı bilgileriniz gerekmektedir. Yurt dışından gelen gurbetçi vatandaşlarımızdan ise pasaport, sürücü belgesi, gerekli görülürse depozito talep edilmektedir.

4- Araçlarınız yeni mi?
Araçlarımız maksimum 2 veya 3 seneliktir. Bu süreyi tamamlayan araçlar sürekli olarak arıza çıkarmaya başladıkları ve daha çok bakıma ihtiyaç duydukları için filomuzdan çıkarılmaktadırlar. Dolayısıyla çok düşük model aracımız bulunmamaktadır.

5- Yurt dışından nasıl rezervasyon yapabilirim?
Kişisel bilgilerinizi ( isim , telefon ) ve uçuş bilgilerinizi ( havayolu şirketinin adı , kalkış yeri ve tahmini iniş saati veya uçuş numarasını ) bildiriniz. Bir personelimiz sizi havalimanında karşılayacaktır.

6- Aracın arızasını sigorta öder mi?
Sigorta şirketleri araçlarda oluşan mekanik arızaları karşılamamaktadır.

7- Aracı bir başkası kullanabilir mi?
Aracın, kiralayan şahıs dışındaki kişi/kişilerce kullanılabilmesi; ( ek herhangi bir ücret alınmaz ) ek sürücülere ait sürücü belgesi bilgilerinin kira sözleşmesinin üzerinde gösterilmesi ile mümkündür. Aksi durumun belirlenmesi ve/veya herhangi kaza durumunda tüm sigortalar geçersiz sayılarak gerek kiralayan, gerekse araç kullanan kişi ayrı ayrı ve müştereken sorumlu tutulurlar.

8- Sigortalardan hangi durumlarda yararlanamam?
Aracın yerini değiştirmeden trafik, kaza ve alkol raporlarının alınması ve aracın trafik yasalarına uygun kullanılması gerekmektedir. Hırsızlık sigortasının geçerli olabilmesi için polis veya jandarmanın tutanak tutması gerekmektedir.

9- Araçların bakımlı olduğuna güvenebilir miyim?
Araçların kirada iken arıza çıkarması bizlere hem ekonomik hem de personel açısından ek yük getirmektedir.Bu nedenle araçların bakımları aksatılmadan yapılmaktadır. Ayrıca araçlarımızın çoğunluğu üretici firma garanti kapsamında olduğundan bakımlar yetkili servisler tarafından yapılmaktadır.

10- Adıma düzenlenmiş kredi kartım yoksa nasıl kiralama yapabilirim?
Kredi kartı sahibi olan bir yakınınız ile birlikte gelir ve o yakınınızı kiralama sözleşmesine ikinci sürücü olarak kayıt ettirirseniz kiralama yapabilirsiniz.

11- Neden depozito ödüyorum?
Muhtemel kira süresi uzatmalarınız için depozito alınmaktadır. Kredi kartı sahibi iseniz mail order form doldurarak nakit işleminden muaf tutulabilirsiniz.

12- Araç filonuzda bulunmayan araçları da sağlayabiliyor musunuz?
Kiralamayı planladığınız otomobil araç parkımızda mevcut değil ise çözüm ortaklarımız aracılığı ile tedarik ederek TİMAK OTO KİRALAMA güvencesi ile hizmetinize sunulmaktadır.

13- Kaza yaparsam hasarlı aracın yerine bir araç gönderiyor musunuz?
TİMAK OTO KİRALAMA ’nın web sitesinde önceden yayınlayarak ilan etmiş olduğu promosyonsuz fiyat listesi üzerinden ücretlendirilmiş olan kiralamalarda kaza halinde muadil araç tarafınıza tahsis edilmektedir. Sigorta şartlarına uymayan kazalar ve ekstra indirimlerimizin birinden yararlanmanız halinde bu zorunluluk ortadan kalkar.

14- Raporlandıramadığım küçük hasarları sigorta karşılar mı?
L C F ( Lastik Cam Far ) kaza harici bir nedenle bu bölgelerde oluşan ve kaza raporu gerektirmeyen küçük hasarları (cam,far çatlağı, lastik yarılması ) karşılayan ek sigortamızdan yararlanarak bu riskleri üzerinizden atma şansınız olabilir.

15- Kaza halinde ne yapmalıyım?
Aracın yerini değiştirmeden, en yakın polis veya jandarma karakoluna haber vererek, TİMAK OTO KİRALAMA’ yı
0312 220 02 63 veya 0312 220 20 63 numaralı telefonlarımızdan aramalısınız.

16- Kiraladığım araç arıza yaparsa kasko öder mi?
Ülkemizdeki hiçbir kasko şirketi araçlarda oluşan mekanik arızaları karşılamamaktadır. Ancak kullanımdan kaynaklanmayan arızalar TİMAK OTO KİRALAMA’ nın sorumluluğundadır. Müşterimizin hizmetine sunmuş olduğumuz araçta çıkabilecek bir arızada ofisimizle irtibat kurması gerekmektedir. Bu gibi durumlarda müşterimizin o anda mali bir sorunla karsılaşmaması için şirketimiz tarafından yönlendirilmektedir.

17- Yaptırdığım rezervasyonu nasıl iptal edebilirim?
TİMAK OTO KİRALAMA ofisi ile iletişime geçerek rezervasyonunuzu değiştirebilir veya iptal edebilirsiniz.

18- Bir aracı en fazla ne kadar süre ile kiralayabilirim?
Bu konuda herhangi bir sınırlamamız yoktur.

19- Havaalanına araç sizin tarafınızdan teslim edilip, iade alınabilir mi?
TİMAK OTO KİRALAMA, en az 4 günlük kiralamalarda uçuş bilgilerinizi ( havayolu şirketinin adı, kalkış yeri ve tahmini iniş saati veya uçuş numarasını ) bildirmeniz durumunda bir personeli ile sizi karşılayacaktır.

20- Bir aracı en az ne kadar süre ile kiralayabilirim?
Kiralama süresi minimum 24 saattir.

21- Şoförlü araç kiralayabilir miyim?
İstek halinde, TİMAK OTO KİRALAMA ofisinden önceden haber vermek koşuluyla şoförlü araç kiralayabilirsiniz.

22- Kiraladığım aracı Türkiye sınırları içinde istediğim yerde bırakabilir miyim?
Ankara dışında bırakılan araçlar için Tek-Yön ücreti uygulanır. Tek-Yön ücreti ve diğer detaylar için TİMAK OTO KİRALAMA ofisimizden bilgi alabilirsiniz.

23- Kiralama süresini nasıl uzatabilirim?
Kira sürenizin bitiminden en az 24 saat önce TİMAK OTO KİRALAMA’ yı arayarak süreci uzatabilirsiniz.

24- Rezervasyon yaptırdığım aracı kesinlikle alabiliyor muyum?
Rezerve ettirdiğiniz araç ile ilgili bir problem olması halinde aynı gruptaki başka bir araç veya bir üst gruptan bir araç tarafınıza tahsis edilir.

25- Satın aldığım sigortalardan hangi durumlarda faydalanamam?
Aracın alkollü, uyuşturucu etkisi altında, yasal hız sınırları dışında ve hatalı kullanılması, kaza ve alkol raporlarının alınmaması ve 24 saat içinde aracın ve raporların en yakın TİMAK OTO KİRALAMA ofisine teslim edilmemesi halinde, kiracının satın almış olduğu tüm sigortalar geçersiz sayılır ve kiracının hasar sorumluluğu devam eder
!
Hala kafanızda soru işaretlerimi var iletişim bölümünden iletişim formu ile veya telefonlarımızdan bizi arayarak veya ofisimizde bizi ziyaret ederek sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

TİMAK OTO KİRALAMA
0312 220 220 63 & 0312 220 02 63